FAQ (časté dotazy)

ovědi na časté dotazy jsou tu proto, aby vám maximálně zjednodušily nakupování a ušetřily (vám,... a venkoncem i mně) vzácný čas!

Co je předplatné čajovo-bylinných ochutnávek?

Jde o speciální službu, která vám pravidelně zajistí doručení čajovo-bylinné ochutnávky (tj. min. 210 g čajů a bylin v jedné zásilce) v rozsahu objednaného předplatného. Obsah bude pro vás vždy překvapením. Budete jej vědět až zásilku obdržíte a rozbalíte!

Co je obsahem čajovo-bylinné ochutnávky (zásilky)? 

Čaje a byliny z různých koutů světa, někdy i byliny české, čajové blendy a vychytávky, čaje běžné i raritní, které jste ještě nepotkali. V každé zásilce čaj převažuje nad bylinami. Obsah každé ochutnávky je rozmanitý.

Kdo je dodavatelem služby?

Mini e-shop OchutnejCaj.cz. Provozovatelem jsem já Ing. Zdeněk Nepustil. Veškeré čaje a byliny vybírám osobně - například podle vhodnosti v daném ročním období! Pečlivě hlídám kvalitu, autentičnost (původ) a čerstvost. Vybírám z portfolia osvědčených dodavatelů českých i zahraničních. Řadu bylin a čajů dovážím přímo.

Jaké jsou možnosti objednání služby?

Čajovo-bylinné ochutnávky si můžete objednat kdykoliv. Jako první dostanete aktuální ochutnávku (dle ročního období), resp. takovou, na které se domluvíme a v termínu dle vašeho přání. Další dostáváte automaticky podle zvoleného typu předplatného.

Mohu službu jako dárek nechat doručovat jinam než sobě? 

Čajovo-bylinné ochutnávky můžete platit a nechat zasílat na jakoukoliv doručovací adresu (kterou je potřeba upřesnit v objednávce). Pokud si budete přát, bude ochutnávka  - kromě standardního obsahu (dle zvoleného typu předplatného) - obsahovat sdělení, že jde o dárek od vás, blahopřání nebo jiný text dle vašeho přání. Můžete též využít dárkového poukazu (viz níže).

Jde poslat službu jako jednorázový dárek okamžitě (resp. v jiném termínu, než je obvyklé)!

Ano. Využijte dárkového poukazu (viz níže). Případně se ozvěte a domluvíme se na poslání aktuální čajovo-bylinné ochutnávky.

Kdy ochutnávku dostanu, jak ji zaplatím a kdo mi ji doručí? 

Čajovo-bylinnou ochutnávku obdržíte zpravidla do týdne po úhradě obdržené e-faktury (nebo v termínu dle dohody). Platbu provedete převodem předem a ochutnávku vám doručí dopravce PPL až na vaší adresu (resp. máte možnost zásilku přesměrovat - v rámci komunikace s PPL - na zvolený PPL Parcelshop - výdejní místo). Pořídíte-li si delší předplatné řídí se zasílání dle příkladu "podzimní ochutnávky" na obrázku níže. Při delších předplatných obdržíte ochutnávku automaticky, nejpozději v týdnu před dnem rovnodennosti či slunovratu. Stejný princip platí všechna období.
Pozor! V momentě, kdy je zahájeno rozesílání nové ochutnávky a je již je zveřejněn obsah předchozí (končící) ochutnávky, nemusí být z končící ochutnávky vše skladem - dostupné mohou být jen některé čaje a byliny).

obdobi3_upraveno_final_oprava_2023_06_05

Proč se tu operuje astronomickým obdobím, dny rovnodenností a slunovratů?

Protože si obdrženými čajovo-bylinnými ochutnávkami můžete (v příslušném dnu rovnodennosti či slunovratu i kdykoliv později) udělat svůj "svůj originální rituál degustace nových čajů". Před každým začátkem astronomického období (jaro, léto, podzim a zima) dostanete zásilku a můžete začít ochutnávat. Jak a s kým je jen a jen na vás. Můžete být zcela osamoceni někde v klidu nebo momenty překvapení sdílet s přáteli či blízkými. Každopádně to udělejte tak, ať si chvíle strávené s čaji a bylinami pořádně užijete! Z hlediska astronomického dělíme rok na astronomické jaro, léto, podzim a zimu - období, jež začínají vždy v příslušných dnech rovnodenností a slunovratů. Takových dnů nezažijeme v životě mnoho (pouze čtyři ročně) a stojí zato je oslavit! Více o dělení roku na období z různých hledisek (astronomické, meteorologické aj.) se dočtete na wikipedii.

Kolik zaplatím za dopravu?

Při objednání platíte vždy a pouze jednorázové dopravné 99,- Kč. Při obdržení dalších zásilek u delšího předplatného (tj. u půlročního, třičtvrtěročního a ročního, dvouletého, výběrů) neplatíte nic (dodání máte předplaceno a dopravné je v ceně). V případě, že si v průběhu předplatného doobjednáváte další zboží a chcete jej doručit spolu s ochutnávkou, zaplatíte jej převodem předem a dopravné vám není účtováno (případně se lze dohodnout a uhradíte zásilku jako dobírku v ceně doobjednaného zboží).

Kolik stojí provedení platby?

Je vyžadována platba převodem, za provedení platby není v e-shopu účtován žádný poplatek.

Jak zjistím konkrétní obsah čajovo-bylinné ochutnávky?

Tím, že jí obdržíte a otevřete :-). Pro ostatní je obsah tajný, dokud není ukončen prodej aktuálně prodávané ochutnávky! Obsah je na webu zveřejněn až při zahájení prodeje nové ochutnávky (viz Co jsem již pili – archiv!).

Jak ukončím odběr?

Odběr automaticky končí odesláním poslední předplacené ochutnávky. Ukončení jindy je možné běžným způsobem (viz Obchodní podmínky, odstoupení od smlouvy), nebo dohodou (což preferuji). Při ukončení odběru je vrácena částka (převodem na váš účet) odpovídající nevyčerpanému odběru ochutnávek.

Co mám dělat, končí-li mi předplatné a chci v odběru pokračovat?

Jednoduše objednáte předplatné ochutnávek na další období a zaplatíte jej.

Chci víc čaje a bylin! Co s tím?

Nemohu přesně definovat, jak vám jedna ochutnávka dlouho vydrží - obsahem každé čajovo-bylinné ochutnávky jsou i  čaje, jež poskytnou více než jeden nálev (tzv. vícenálevové). Každopádně si můžete v  e-shopu NepustilTea.cz čaje kdykoliv doobjednat a přidat i čaje a byliny jiné. Většina obsahu ochutnávek bude trvale nebo dočasně k dispozici na stránce Co jsme již pili - archiv). Objednané čaje lze tak spojit s již běžícím předplatným (vložím je do aktuální vaší zásilky), čímž ušetříte na poštovném.

P1010172_chci_vice_caju

Budu umět čaje a byliny připravit?

Ano. Díky informacím v zásilce si s přípravou poradíte lehce! Pokud jste si objednali alespoň půlroční (a delší) předplatné, dostanete "šanon" A5 a v něm text ke každému čaji a bylině. Další materiály si do "šanonu" zařadíte později sami :-). V případě objednávky nejkratšího (čtvrtročního) předplatného šanon nedostanete, text ovšem ano a pokud se rozhodnete předplatné prodloužit, budete mít v další zásilce i šanon :-)!

informace-o-caji-www.OchutnejCaj.cz-www.NepustilTea.cz-www.SnezCaj.cz-www.DegustaceCaje.cz_02

Příklad titulní strany textů letní čajovo-bylinné ochutnávky 2023.

informace-o-caji-www.OchutnejCaj.cz-www.NepustilTea.cz-www.SnezCaj.cz-www.DegustaceCaje.cz_03

Příklad textu (část).

informace-o-caji-www.OchutnejCaj.cz-www.NepustilTea.cz-www.SnezCaj.cz-www.DegustaceCaje.cz_04

Jak jsou ochutnávky, resp. jednotlivé čaje a byliny baleny?

Čaje a byliny jsou baleny v zipových vícevrstvých sáčcích a sáčcích určených pro potraviny (především čaj a byliny) a vše je opatřeno etiketami se zákonnými náležitostmi.

informace-o-caji-www.OchutnejCaj.cz-www.NepustilTea.cz-www.SnezCaj.cz-www.DegustaceCaje.cz_05

Vše je baleno v kartonové krabici (dle ročního období svrchu opatřené fólií).

informace-o-caji-www.OchutnejCaj.cz-www.NepustilTea.cz-www.SnezCaj.cz-www.DegustaceCaje.cz_06

Nejsou mi některé věci jasné, kam se obrátit? 

Kontaktujte mě. Jsem běžně v Čechách. Pokud jsem občas jinde - tam, kde mám den, když vy máte noc - ozvu se co nejdříve!

Lze ochutnávky posílat i na Slovensko?

Ano, zaplatíte však vyšší poštovné, na čemž se včas domluvíme.

Jsou k dispozici dárkové poukazy na čajovo-bylinné ochutnávky?

Ještě ne, ale chystám je. Objeví se během podzimu... (v přípravě)

Lze dostat vzorky čajů a bylin – zdarma?

Ano. Má to však podmínku - musíte mít za sebou alespoň jedno dokončené roční předplatné. Pak vám vzniká nárok na jeden vzorek čaje / byliny v každé ochutnávce podle vlastní volby. Prostě si vzorek vždy včas vyberete v e-shopu NepustilTea.cz a bude vám do ochutnávky vložen. Pokud byste to někdy nestihli nebo zapomněli, učiníte výběr dodatečně a vzorky budou v aktuální ochutnávce.

Lze čajovo-bylinné ochutnávky použít jako "prezent" (dárek, firemní dárek apod.)?

Ano. Musíme se na tom ale domluvit (balení, označení, věnování, množství balení... atp.).

Která varianta předplatného je pro mě nejvýhodnější?

Bezesporu nejdelší, tj. dvouleté (24 měsíců). Cena za jednu čajovo-bylinnou ochutnávku je nejnižší, nehledě nato, že v této variantě dostáváte nejvíc překvapení, bonusů a dárků.

nejvyhodnejsi_varianta

Objednal jsem nejdelší předplatné (24 měsíců). Kdy mi přijde dárek?

Dárek (tj. vánoční dárek), obdržíte vždy v zimní ochutnávce (celkem tedy dvakrát).

Co když mi nebudou čaje a byliny chutnat?

Tak to máte smůlu. Můžete je darovat, odnést kolegům do práce apod. Vybírám čaje a byliny jež sám konzumuji. Pokud byste přesto byli nějak zásadně zklamaní, domluvíme se na řešení výhodném pro vás. Premisou služby je "utajený obsah zásilky způsobující překvapení". Seznámíte se s chutěmi, jež neznáte a se zpracováním čajů, které nejsou zrovna obvyklé. Je nabíledni, že některé čaje a byliny vám mohou chutnat víc než jiné. Máte-li obavy, objednejte si na zkoušku nejkratší předplatné a pak uvidíte :-)!

Jsem alergik, hrozí mi nějaké nebezpečí?

Ano. Nemohu však alergie řešit. Každý čaj je pečlivě označen etiketou a složením - zkontrolujte si to. Pokud byste byli alergičtí na nějaké specifické ingredience (jablko, med, ořechy apod.) sdělte mi to při objednávce. Čaj (bylina), jež by vám mohla způsobit alergickou reakci, bude výrazně označena a přibalím čaj náhradní navíc.

Jakou mají čaje a byliny v ochutnávkách trvanlivost a jak je skladovat?

Čaj je (ze zákona) potravinou a je nutno jej označovat min. dobou trvanlivosti. Na baleních proto najdete datum odpovídající dvěma letům ode dne prodeje. Zároveň uvádím informaci o reálné trvanlivosti, jež může být mnohem delší. Čaje archivní mají trvanlivost neomezenou (relativně, pokud se správně skladují). Byliny mají trvanlivost různou, na baleních uvádím jeden rok. Čaje a byliny skladujte v původních (dobře uzavřených) obalech, v suchu a temnu, při pokojové teplotě.

Kdo ručí za to, že - vše co je výše uvedené - opravdu platí?

Já - za vše ručím osobně:

kdo-jsem_02

Jak se mám na webu OchutnejCaj.cz vyznat?

Pokud nějak tápete, mrkněte do mapy stránek, snad bude jasněji, ... pokud by nebylo, je pro vás připravena mapa stránek podrobná (s klikacími obrázky):

mapa-stranek-s-klikacimi-obrazky-OchutnejCaj

Není mi úplně jasné co tyto stránky nabízí!

Mini e-shop OchutnejCaj.cz je zaměřen na představování čajů a bylin formou pravidelných dodávek čajovo-bylinných ochutnávek podpořených kvalitními informacemi a dostupným informačním servisem (newslettery, možnost dotazů k produktům, možnost přímých dotazů směrovaných k prodejci apod.). Mini e-shop dovoluje objednat sedm variant předplatného čajovo-bylinných ochutnávek, doobjednávat čaje a byliny (již ochutnávané nebo i jiné).

Proč na těchto stránkách odkazy na jiné webové stránky a e-shopy s čaji a bylinami?

V souvislosti s předchozím bodem doplňuji, že mini e-shop OchutnejCaj.cz (kde se právě nacházíte) je provázán s e-shopem NepustilTea.cz Dobrých čajů (blog a rozcestník) a částečně i s ostatními mini e-shopy a jinými weby (viz odkazy standardně uvedené v patičce každé stránky). Pokud kliknete na odkaz, otevře se (obvykle) nová stránka jako samostatné okno prohlížeče! Najedete-li myší na odkaz, zobrazí se nápověda jeho obsahu.

Přehled odkazů na e-shopy a mini e-shopy v "patičce" každé stránky, kde lze čaje a byliny objednávat:

e-shop - NepustilTea.cz|thajský jiaogulan (bio)|thajský hořký meloun/okurka (bio)|bylinná čokoláda (bio)|thajský gabaron (bio)|thajská matcha (bio)|thajská moringa (bio)|thajská citronová tráva (bio)|thajské byliny|thajské čaje|vietnamské čaje|dobré čaje|degustace čajů a bylin|ochutnej čaj|sněz čaj

Občas jsou na těchto stránkách odkazy na webové stránky týkající se geologie a kamenů, proč?

V souvislosti s předchozími body doplňuji, že mini e-shop OchutnejCaj.cz patří do skupiny webů, kde prezentuji svůj velký zájem o geologii (GeoVychazky.cz a GeologieAsska.cz), je to tím, že čaj a byliny mě na cestě poznávání "velmi živé neživé" přírody doprovází každý den :-). A navíc, geologické procesy a kameny tady budou, i když my (já, vy, lidstvo...) už nebudeme existovat! A čaj i byliny tu budou (v nějaké formě) vždy! Nezávisle na čemkoliv!

Kolik čaje a bylin mohu vypít "na jeden zátah"?

Záleží na vašich zkušenostech a (u pravých čajů) na rezistenci vůči kofeinu. Konzumace pravých čajů by měla být bezproblémová, jde o nápoj patřící mezi potraviny. Přesněji - neexistuje omezení, kolik čaje vypít! S bylinami je to horší! Disponují léčivými účinky a měly by se používat obezřetně, dle doporučení bylinářské praxe. Je tedy vhodné se řídit - alespoň rámcově - návody. Každopádně je výhodné vnímat reakci vlastního těla a používat pověstný "selský" rozum.

Čajo-bylinné ochutnávky "speciální, limitované"!

Pro vaší radost a extra překvapení jsou občas k dispozici ochutnávky raritního či vzácného složení. V nabídce se bez upozornění objeví a zase zmizí :-).

Čajovo-bylinné ochutnávky "na míru"!

Chcete-li pro někoho (i pro sebe) nadefinovat čajovo-bylinnou ochutnávku s obsahem dle konkrétního přání, je to možné. Nadefinujte si obsah z dostupných čajů a bylin (e-shop NepustilTea.cz, čaje  a byliny, jež se již ochutnávaly). Dohodneme se na ceně a poslání.

Čím se liší předplatné čajů a bylin na OchutnejCaj.cz od jiných čajových předplatných?

Na internetu najdete spoustu předplatných, dražších i levnějších. Zdejší zásadní odlišností je, že v každé zásilce dostanete (kromě garantované porce čajů - min. 210 g) podrobné písemné informace k čajům, jež si můžete postupně zakládat. Pokud si objednáte půlroční předplatné, dostanete ve druhé zásilce pořadač do kterého si založíte texty z první a druhé zásilky. V případě pravidelného odběru vám tak postupně vznikne "čajová kniha" do které si můžete dělat poznámky a dál ji doplňovat dle svého. U delších variant předplatných dostáváte čajů a bylin ještě víc! U nejdelšího (ročního) předplatného jsou to bonusy a dárky (v minimální prodejní hodnotě 50-100 Kč v každé zásilce), což snižuje celkovou průměrnou cenu zásilky! Dostupný je další informační servis - články v blogu CajovaSkolka.cz a občasný newslewtter s novinkami. Při objednávce se zobrazuje doprava = 0 Kč = dopravu platíte v rámci ceny předplatného a pokud nic dalšího nedoobjednáváte, navíc nic neplatíte. Vše vám garantuji osobně - jsem totiž většinu roku Čechách a tudíž dosažitelný 24 hodin denně! Zásilky nejsou zatíženy dalším speciálním balením, což se nemusí promítat do cen. Osobně se můžeme potkat na plánovaných degustacích a občasných akcích po celé ČR.

Speciální výhoda!

Pokud se v e-shopu OchutnejCaj.cz a zároveň v e-shopu NepustilTea.cz zaregistrujete a vyplníte všechny potřebné údaje (zejména e-mailem obdržený "čajový dotazník"), získáváte 5 % slevu na veškeré přiobjednané zboží z e-shopů mnou provozovaných (seznam viz výše nebo v patičce webu) i na doobjednávané čaje a byliny, jež v ochutnávkách již byly a jsou stále dostupné! Výhoda platí pouze po dobu trvání předplatného.

Podrobně o předplatném (ceny, výhody apod.)

jednotlivých předplatných najdete na stránce: Jak to funguje?

Proč objednávat právě na OchutnejCaj.cz?

P1010169_proc_objednat_zde

Pochvaly a stížnosti

Pochvaly pište sem! Stížnosti mi volejte hned!

Čaj, byliny, kamení - jak se to rýmuje?

Moje čajovo-bylinná cesta je spojena s neživou přírodou (... minerály, horniny, geologie, montanistika, horizontální studny a s tím co na kamenech roste), viz GeoVychazky.cz a GeologieAsska.cz.

Velmi stručně o mně

Prezentace na portálu "Na volné noze"!